Ako sa Ela naučila vidieť neviditeľné

Autor: Zuzana Líšková
Ilustroval: Ján Uličiansky
Počet strán: 96
Spotrebiteľská cena: 8,90 €

Dopredávame posledné kusy. Cena do vypredania zásob: 4,50 €

Namiesto odpovede sa jej zrazu pred rukou objaví skoro priesvitný malý mužík. Môže mať asi dvadsať centimetrov. Ela len s ťažkosťami rozoznáva jeho obrysy. Najčudnejšie je, že cez neho dokonca vidno okolitý nábytok.

„Vidíš ma dobre? Musíš nakloniť hlavu nabok a dívať sa šikmo, aby si ma videla,“ hovorí jej. „Ľudia ma môžu vidieť len v rannom a večernom svetle, takže máš teraz šťastie.“

Ela naňho vypliešťa oči, nakláňa hlavu a bez rozmýšľania sa ho chce prstom dotknúť.

„Au,“ uhne sa mužík. „Nechytaj.“

„Si skutočný?“ opýta sa ho.

„Tak ako ty. Až na tú polopriesvitnosť.“

„Prečo si nám zobral všetky lyžičky?“

„Je to moja daň. Patria mi,“ hovorí mužík a Ele pomaly začína dochádzať, že je to vlastne škriatok. Normálny škriatok.

 

 Ela je obyčajné desaťročné dievča. Žije s babkou, lebo mama chodí na týždňovky do zahraničia opatrovať starých ľudí a otec... ten od nich odišiel, keď bola Ela ešte malá. Navyše sa jej odsťahovala najlepšia kamarátka Miša. Ela sa preto cíti osamelá a nemá sa s kým porozprávať, až zrazu objaví v komore tajnú skrýšu a v nej normálneho (alebo aj nie?) škriatka. Lyžičkového. Ako keby to nestačilo, prisťahuje sa k nemu jeho brat Lesný a Ela sa zoznámi s ďalšími bratmi: Vodným, Vlasovým a Kvetovým a úplne na záver aj s ich sestrou Veternou smršťou. Odrazu má okolo seba kopu kamarátov, ktorí jej pomáhajú riešiť každodenné situácie a ktorým aj ona pomáha riešiť ich problémy. Postupne sa od nich učí „vidieť neviditeľné“.

 

RECENZIE:

Zuzka, 7 rokov

Tá kniha je krásna. Sú v nej krásne obrázky a mohlo by ich byť aj viac. Kniha je dosť dlhá, ale mohla by byť aj dlhšia. Ela sa naučila vidieť neviditeľných škriatkov. Škriatkovia jej pomáhali v tažkých situáciách, ktoré sama nevedela vyriešiť.

Názor rodičov:

Autorka si vybrala ťažkú tému a sami sme boli zvedaví, ako si s ňou poradí. Keď ale naša dcéra knihu čítala, nemala z nej zlý pocit alebo nebola smutná, skôr naopak, zabávala sa. Na knihe nás tiež zaujali krásne ilustrácie. Zaujímavý bol tiež motivačný prvok na konci každej kapitoly, kedy autorka poodhalila kúsok z toho, čo hlavnú hrdinku čaká ďalej.

Maťko, 12 rokov

Výborný dej, dobrá myšlienka. Páčili sa mi postavy - škriatkovia, lebo každý mal zlú vlastnosť, ktorú nakoniec odstránili. Všetkému som rozumel. Pekné boli aj ilustrácie. Kniha sa mi dobre čítala, veľmi sa mi páčila.